برای حمایت از اصناف تبریز:

صناف به عنوان بازوان اقتصادی کشور نیازمند حمایت دولت و مسئولان هستند و در شرایطی که رکود در جامعه حاکم می باشد، ضربه اصلی بر اصناف بوده و این امر موجب ضربه زدن به اقتصاد کشور نیز می شود.
پویایی اصناف موجب پویایی اقتصاد کشور و ایجاد اشتغال می شود ولی متاسفانه در سالهای اخیر برخی اقدامات از سوی برخی دستگاههای دولتی عملا به اصناف ضربه وارد کرده و موجب ایجاد مانع در فعالیت اصناف شده است.
در سالهای اخیر با افزایش ساخت پاساژ و احداث مجتمع های تجاری از سوی شهرداری صرفا با هدف درآمدزایی، ضربات جبران ناپذیری به پیکره اصناف وارد شده است و طبق بررسی های شده برخی از پاساژها به دلیل عدم استقبال اصناف، مغازه ها خالی مانده است که نمونه بارز آن مجتمع تجاری جواهر در فلکه دانشگاه می باشد.
بسیاریی از مجتمع ها و پاساژها هم با نبود مشتری مواجه شده اند و دلیل آن علاوه بر نبود قدرت خرید، وجود مراکزخرید بسیار که در سالهای اخیر ازیاد یافته است و عملا هیچ نیازیی به این پاساژها نبوده و شهرداری می توانست به جای آن، به احداث اماکن ورزشی و تفریحی و گردشگری و … اقدام نماید.
اما بعد: بعد از این مقدمه کوتاه به یکی از عواملی که اخیرا در شهر تبریز موجب ضربه زدن به اصناف شده است یعنی برگزاری نمایشگاهها و بازارچه های فروش کالا اشاره می گردد.
متاسفانه اخیرا شهرداری تبریز با هدف درآمدزایی اقدام به برگزاری نمایشگاهها و بازارچه های فروش کالا بدون اخذ مجوز از اتاق اصناف و سازمان صنعت معدن و تجارت استان می کند که بر اساس قانون نیز عملا برگزاری هر نمایشگاه به غیر از سایت نمایشگاهی مجاز نبوده و باید در محل نمایشگاه بین المللی برگزار شود.
اخیرا در پارک ائل گلی تبریز نمایشگاهی با غرفه های بسیار با شرکت صنوف مختلف از شهر اسکو و برخی شهرهای خارج استان برگزار گردید و در سایر پارکهای تبریز نیز این نمایشگاهها با عرضه محصولات بی کیفیت و ارزان قیمت صرفا برای منفعت و سود آنی برگزار می شود.
این نمایشگاههای به جهت اینکه فرصت کسب و کار را از اصناف شهر تبریز سلب می نماید و  موجب می شود اصناف تبریز متضرر بشوند کاملا بر علیه اصناف است و این در حالی است که اصناف با اخذ پروانه و پرداخت عوارض شهرداری و مالیات به دولت و از سویی ایجاد اشتغال تلاش می کند و درآمد آنها نیز به وسیله فروش کالا به مردم تامین می شود و با برپایی بازارچه های فروش محصولات، عملا از میزان مشتریان کاسته می شود.
به راستی چرا باید شهرداری به جای رسیدگی به امورات شهری و عمران و آبادانی اقدام به حمایت و برپایی این نمایشگاههای فاقد مجوز و علیه اصناف می کند!؟ در شرایطی که رهبر معظم انقلاب از اقتصاد مقاومتی سخن می گویند و اصناف نیز یکی از پایه های اساسی تحقق اقتصاد مقاومتی هستند و با این اقدام شهرداری عملا مانع بزرگی در رسیدن به خواسته رهبری هست و شهرداری باید از برگزاری چنین نمایشگاههایی امتناع نماید.
امید است، شورای اسلامی دوره جدید کلانشهر تبریز و شهردار منتخب در خصوص این نمایشگاهها یک تجدیدنظر جدی و از برگزاری نمایشگاههای بین المللی حمایت کنند تا شاهد رونق روزافزون اصناف و تحقق اقتصاد مقاومتی باشیم.

یاداشت: عین اله حسین زاده