همزمان با سفر استانی هیات وزیران به آذربایجان‌شرقی، بهره‌برداری از ۱۱ پروژه مهم صنعت برق آذربایجان امروز (چهارشنبه) با حضور وزیر نیرو آغاز شد.
به‌گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، برای اجرای این پروژه‌ها بیش از ۶۱۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است.
در آیین آغاز بهره‌برداری از این پروژه‌ها، وزیر نیرو راه‌اندازی ساختمان ستادی برق آذربایجان و دیسپاچینگ شمال‌غرب را به لحاظ تجمیع فعالیت‌ها در این ساختمان، با ارزش و مناسب توصیف کرد.
“حمید چیت‌چیان” سپس با اشاره به مسئولیت سنگین صنعت برق در جامعه، محدودیت منابع مالی و عدم تعادل اقتصادی (نامتوازن بودن درآمدها و هزینه‌ها برای تولید، انتقال و توزیع برق) در این بخش مهم و فراگیر را یکی از مشکلات مهم صنعت برق دانست.
وی در عین حال با اشاره به جدیت، تلاش، پشتکار و دانش نیروی انسانی فعال در صنعت برق اظهار داشت: مدیران و کارکنان صنعت برق با جدیت خدمات خود را به‌طور شبانه‌روزی انجام می‌دهند.
چیت‌چیان گسترش و توسعه ظرفیت‌های تولید و انتقال برق را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر دانست و در این راستا توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید پراکنده (DG) و به‌ویژه CHP را برای پایداری شبکه برق بسیار مهم کرد.
وزیر نیرو همچنین لزوم تامین برق در استان آذربایجان‌شرقی را به‌ویژه در بخش اقتصاد، صنعت و تولید مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری در تولید برق استان صورت نگرفته است و لذا باید هم به پروژه‌های بخش خصوصی ازجمله احداث نیروگاه ۱۰۰۰ مگاواتی هریس و نیز سرمایه‌گذاری‌های دولت در توسعه نیروگاه‌های موجود هرچه سریع‌تر توجه جدی داشته باشیم.
در این آیین، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان گزارشی از پروژه‌های آماده بهره‌برداری و نیز پروژه‌های در حال اجرای شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان را ارایه کرد.
مهندس “حسین صبوری” با تشریح ۱۱ پروژه آماده بهره‌برداری برق آذربایجان که شامل احداث، توسعه و افزایش ظرفیت چندین ایستگاه برق در مناطق مختلف استان است، درباره ساختمان ستادی و دیسپاچینگ شمالغرب کشور، اظهار داشت: اجرای این پروژه تاریخ ۱۰ ساله دارد و افزون‌بر ۲۵۲ میلیارد ریال هزینه دربر داشته است.
وی در ادامه شمار پروژه‌های انتقال و فوق توزیع در دست اقدام در استان‌های زیرپوشش برق آذربایجان را ۱۱۲ پروژه با مجموع ۱۷ هزار میلیارد ریال اعتبار پیش‌بینی‌شده عنوان کرد.
وی همچنین گزارشی از فاینانس بانک توسعه اسلامی برای برق آذربایجان ارایه کرد و گفت: در این‌باره، هشت پروژه مهم و زیربنایی برق آذربایجان در سطح سه استان آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل در حال اجراست.
مدیرعامل برق آذربایجان در پایان به کمبود تولید برق در استان آذربایجان‌شرقی نسبت به مصرف آن با وجود صنعتی‌بودن این استان، اشاره و از وزیر نیرو و مدیرعامل توانیر درخواست کرد: برای رفع این مشکل مهم دستور ویژه صادر کند.
در این آیین، به شماری از مدیران و مجریان پروژه‌های مختلف برق آذربایجان از سوی وزیر نیرو لوح قدردانی اعطاء شد.
براساس این گزارش، در بدو ورود وزیر نیرو و مسئولان استانی به ساختمان جدید شرکت برق منطقه‌ای آذربایجان، یادمان شهدای گران‌قدر برق آذربایجان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.