فرماندار هشترود: با وجود درآمد ۴۰۰ میلیارد تومانی فروش محصولات کشاورزی این شهرستان بخش زیادی از این درآمد از این منطقه خارج می شود.

صدها کیلومتر مربع زمین پوشیده شده از خوشه های طلایی گندم که هشترود را چون نگینی در میان گرفته ، این شهر را به عنوان بهشت تولید محصولات کشاورزی استان مبدل کرده است.سالانه یک سوم گندم استان در این شهر تولید میشود. شهری با رودهای فراوان و احاطه شده در میان هشت رود پر آب که به دریای خزر منتهی می شوند و دشتهای وسیع اطراف هشترود را هم سیراب می کند. اما این شهر از خوشه های طلائیش بهره چندانی ندارد و خروج میلیاردها تومان ثروت سالانه که ازدل زمین های این شهربیرون می آید مردم این شهر را فقیر تر می کند. دستان پینه بسته کشاورزانی که بر روی این زمینها کار می کنند، کمتر اسکناسهای رنگی را که حق مردمان این شهر است لمس می کند.

عدم همکاری ادارات و مشکلات فرهنگی عامل خروج ثروت از هشترود
نماینده مردم هشترود و چاریماق در مجلس شورای اسلامی به خبرنگارهمشهری می گوید: اگر تنها ۵۰ میلیارد تومان از ثروت حاصل از فروش محصولات کشاورزی به هشترود برگردد این شهر می تواند به عنوان یکی از شهرهای توسعه یافته استان مطرح شده و از محرومیت خارج شود اما مهاجران این شهر که در تهران و کرج ساکن هستند ترجیح می دهند درآمد حاصل از کشاورزی فصلی خود را به شهرهای بزرگ منتقل کرده و با سرمایه گذاری در این شهرها سرمایه خود را چند برابر کنند.
حمزه امینی ادامه می دهد: البته اصلی ترین عاملی که موجب خروج ثروت حاصل از کشاورزی از این شهر می شود در کنار تمایل به سرمایه گذاری خارج از هشترود که یک مشکل فرهنگی محسوب می شود ، عدم همکاری ادارات به ویژه آب منطقه ای در دادن مجوزهای لازم برای بهره برداری از منابع آبی است.
وی اظهار می کند: محصولات کشاورزی زیادی در هشترود تولید می شود که متاسفانه سردخانه و محل نگهداری کافی برای این محصولات وجود ندارد و نیاز به سرمایه گذاری کافی در این منطقه احساس می شود و با وجود تاکید و همراهی فرماندار نیاز به همت جمعی مردم و بخش خصوصی این شهر برای جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی هستیم.
نماینده مردم هشترود و چاریماق در مجلس شورای اسلامی تصریح می کند: شهروندان هشترودی برای سرمایه گذاری در این شهر با پیچ و خم های اداری مواجه هستند و اعتراضات زیادی به دفتر نماینده این شهر از عدم همکاری کارکنان ادارات می رسد و بر همین اساس باید تغییر نگرشها و رفع سخت گیریهای بی مورد در بخش اداری این شهر صورت گیرد.


خروج سرمایه از هشترود با طمع کسب ثروت بیشتر
فرماندار شهرستان هشترود در گفتگو با همشهری با اشاره به درآمد بالای این شهرستان از حوزه کشاورزی تاکید می کند: این شهرستان حدود ۳۰ تا ۳۳ درصد گندم استان را تولید می کند و درزمینه تولید نخود نیز رتبه اول استان را داریم همچنین سالانه حدود ۳۰۰ هزار تن سیب در این شهرستان تولید میشود.
امین امنیان یادآور میشود: سالانه بیش از ۱۷۰ هزار تن گندم در این شهرستان تولید می شود که ۱۶۰ هزار تن آن به صورت تضمینی خرید میشود و در مجموع درآمد ۴۰۰ میلیارد تومانی فروش محصولات کشاورزی از این شهرستان به دست می آید که متاسفانه بخش زیادی از این درآمد از این منطقه خارج می شود.
وی با اشاره اهمیت تکمیل پروژه های این شهرستان برای توسعه و جذب سرمایه گذاران در بخش های مختلف از جمله کشاورزی می گوید: تمام آیین نامه های ابلاغ شده برای حمایت از سرمایه گذاران در این شهرستان انجام شده اما مهمترین عاملی که مانع از حفظ و جذب سرمایه به این شهر می شود وجود مشکلات فرهنگی از گذشته و ذهنیت نادرستی است که خروج سرمایه از هشترود را تشویق می کند.
وی تاکید می کند: اغلب کسانی که بر روی زمین در این شهرستان کار می کنند کشاورزان فصلی هستند که در شهرهای دیگر ساکن بوده و با توجه به بازگشت سریع سرمایه در شهرهای بزرگ مایل به سرمایه گذاری در این شهرها به جای هشترود هستند.
وی در پاسخ به این سوال که چه اقدامی برای معرفی فرصتهای سرمایه گذاری به مهاجران هشترودی انجام شده یادآور میشود: هشترود یکی از مناطق مهم برای جذب سرمایه گذاری استان بوده و اگر مزیت های این شهرستان به خوبی معرفی شود سرمایه گذاران بسیاری در طرح های سرمایه گذاری مشارکت خواهند کرد و بر همین اساس اردیبهشت ماه سال آینده برنامه ای برای معرفی فرصتهای سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذار در این شهر خواهیم داشت.
فرماندار شهرستان هشترود با بیان اینکه در زمینه برق و گاز مشکلی برای جذب سرمایه گذار نداریم عنوان می کند: با وجود آب فراوان در این شهرستان و قرارگرفتن در حوزه دریای خزر که هشترود را متمایز از شهرهای دیگر استان می کند اما تقاضای زیاد برای آّب موجب شده تا نتوانیم به همه درخواستها جواب مثبت دهیم.
وی بیان می کند: تخصیص آب به صورت سالانه و بر اساس سهم کشوری مصوب شده برای هر منطقه صورت می گیرد وامسال سهم هشترود ۳۰ هزار متر مکعب بود که با مدیریت انجام شده و بازگشت سهمیه از پروانه های ابطال شده توانستیم ۱۰۰ هزار متر مکعب آب به متقاضیان تخصیص دهیم اما در حال حاضر حدود ۱۵۰ نفر در نوبت دریافت پروانه آب هستند.

هشترود یکی از شهرستان‌های صنعتی و گردشگری آذربایجان شرقی است. این شهر در جنوب شرقی شهر تبریز واقع شده و ۱۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد. هشترود در مسیر اتوبان پیامبراعظم قرار گرفته و سد سهند نیز در آن قرار دارد. و قابلیت های، کشاورزی زیادی نیز دارد با توجه حجم عظیم تولید ثروت حاصل از محصولات کشاورزی برگشت حداقلی این ثروت به این شهر می تواند آن را به یکی از شهرستان های برخوردار و توسعه یافته تبدیل کند اما نبود سرمایه گذاری های لازم و زیر ساختی در بخش کشاورزی که می تواند ضامن توسعه این شهر و رهایی آن از محرومیت باشد، موجب شده تا هشترود همچنان یکی از شهرهای محروم استان باقی بماند.