رشد قیمت میوه و سبزیجات


در حالی که قیمت میوه و سبزیجات در آذربایجان شرقی روند رو به رشدی داشته مسئولان استانی از ثبات قیمت ها در روزهای آتی خبر می دهند.

صنعتیمیر از چند هفته قبل و با کاهش نسبی دما افزایش قیمت میوه و سبزیجات مختلف در تبریز و دیگر شهرهای استان آغاز شده بود و سبزیجات از ۴ هزار تومان در هر کیلو به ۵ هزار تومان رسیده بود انواع میوه به ویژه میوه مناطق گرمسیری مانند خرمالو هم از کیلویی ۵ هزار تومان به ۷ هزار تومان رسیده بود پس از گران شدن بنزین و علی رغم وعده مسئولان مبنی بر گران نشدن کرایه های حمل و نقل، موج دیگری از گرانی میوه و سبزیجات به وجود آمد و هر کیلو سبزی به ۶ هزار تومان رسیدو میوه های مختلف هم در دامنه قیمتی ۸ تا ۱۵ هزار تومان قرار گرفت در این زمینه و تدابیر مسئولان نظارتی بر بازار اکبر ر توضیح بیشتری لازم است.
در مورد روند گرانی میوه پس از گران شدن بنزین در استان تدبیر مسئولان چه خواهد بود؟
عوامل مختلفی در تعیین قیمت میوه نقش دارند که کرایه های حمل و نقل یکی از این عوامل است اما برخی دلالان از فضای موجود سوء استفاده کرده اند و موج گرانی در بازار ایجاد کرده اند که ستاد تنظیم بازاراستان با توجه به وجود ذخیره برخی میوه ها از جمله سیب در استان قیمت ها را تا حد ممکن کنترل کرده اند. همچنین با توجه به فصل برداشت پرتقال و نارنگی و نزدیک بودن باغات شمال به استان ثبات نسبی قیمتی در مورد مرکباتی مانند لیمو شیرین و پرتقال و نارنگی داریم که تلاش می شود این قیمت ها در روزهای آتی تثبیت نیز شود.
افزایش قیمت به ویژه در مورد مصولاتی مانند گوجه فرنگی و سبزیجات بیشتر دیده می شود تا چه حد این افزایش قیمتها ناشی از افزایش کرایه ها است؟
اگر به نمودار قیمتی سالهای قبل توجه کنیم متوجه میشویم که معمولا همه ساله از اواسط پائیز با توجه به توقف برداشت گوجه فرنگی از مزارع استان این افزایش قیمت رخ می دهد وگوجه فرنگی از استانهای گرمسیری وارد استان می شود ، این افزایش قیمتها در مورد سبزیجات که از استانهایی مانند قم یا استانهای جنوبی تر وارد می شود تاثیر گذار است وهرچه محصول از استان دورتری برسد به صورت طبیعی افزایش کرایه و در نتیجه افزایش بیشتر قیمت را شاهد خواهیم بود.