افزایش نگران کننده ساخت و ساز ویلا های چند صدمتری در شهرهای بزرگ آذربایجان شرقی

افزایش ساخت و ساز ویلا در محدوده شهرها هرچند از سالها قبل در شهرهای ساحلی کشور مطرح بود اما در محدوده شهرهایی مانند تبریز با وجود باغات زیاد ، ساخت ویلا چندان صورت نمی گرفت اما در دو دهه گذشته ساخت ویلا در محدوده تبریز ، صوفیان و باسمنج شدت بیشتری گرفت و درابتدای امر در محدوده باسمنج و محدوده روستای لیقوان و دره مشهور لیقوان و مهرانه رود این ساخت و سازها آغاز شد اما در ۱۰ سال گذشته بخش غربی تبریز و اطراف شهرهایی چون سردرود و خسروشهر و نهایتا روستاهای کجوار و باغ معروف هم از این معضل در امان نماند و شدت ساخت و سازویلا در این مناطق باعث شد تا بنا بر اعلام مسئولان استانی بیش از ۴ هزار ساخت و ساز غیر مجاز در محدوده تبریز و شهرهای دیگر استان صورت گیرد.این موضوع در حال حاضر به محدوده تبریز هم کشیده شده و در روستایی مانند باغ معروف در ۵ کیلومتری تبریز صدها ویلای کوچک و بزرگ احداث شده و یا در حال احداث هستند.

ویلاهای ۱۰۰ تا ۵۰۰ متری

محمود شوقی از مشاورین املاک روستای باغ معروف است که در خیابان گلستان سوم این روستا مغازه مشاور املاکی دارد ، خیابانی کوچک که بیش از ۲۰ بنگاه مشاور املاکی مجاز و غیر مجاز در آن فعال هستندو به گفته شوقی پر رونق ترین کار در این روستای کوچک حاشیه ای تبریز خرید وفروش زمین ویلایی است.

وی با بیان اینکه قیمت زمین در این روستا در دو سال گذشته بیش از ۱۰ برابر رشد داشته می گوید: زمین های کشاورزی که ۲۰ هزار تومان قیمت داشتند اکنون ۲۰۰ هزار تومان به فروش می رسد و با یک حصار کشی و ساخت یک خانه باغ کوچک به چند برابر بیشترهم فروخته می شود .

وی ادامه می دهد: در این روستا ویلاها از ۱۰۰ متر تا هزار متر ساخته می شود اما اغلب ویلاها ۳۰۰ تا ۵۰۰ متری هستند. در داخل ۹۰ درصد این ویلاها چاه های غیر مجار حفر شده و استخرهای آب ۶ تا ۱۰ هزار لیتری ساخته میشود که آبهای زیر زمینی را به هدر می دهد.

این دلال زمین تاکید می کند: اغلب خریداران ویلاها ساکنان تبریز هستند که به دلیل نزدیکی این روستا با تبریز مایل به خرید ویلای ارزان قیمت هستند و در حال حاضر با ۱۵۰میلیون تومان می توان یک ویلای نقلی در این روستا خرید.

وی البته به مشکلات مردم روستا در اثر این ساخت و سازها هم اشاره می کند و می گوید: کمبود آب کشاورزی و پائین رفتن سطح چاه ها  به دلیل برداشت بی رویه آب و ترافیک در خیابانهای کم عرض روستا و رفت  وآمدهای شهروندان تبریزی موجب بر هم خوردن زندگی عادی  10 هزار سکنه محروم روستا هم شده است.

دامی به نام اراضی زراعی

جلال مونسی عضو سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی هم با بیان اینکه قوانین باز دارنده در زمینه ویلا سازی تاثیری نداشته است می گوید: از سال ۱۳۷۴ به بعد که قانون تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی به صورت مدون در مجلس تصویب شده اما در عمل ویلا سازی با شدت بیشتری ادامه دارد و قلع و قمع های محدود دراطراف شهرهایی مانند صوفیان هم نتوانسته جلوی طمع دلالان برای ویلا سازی را بگیرد.

وی ادامه می دهد: محدودیت ویلا سازی با دخالت کمیسیون ماده ۱۰۰ دچار مشکلاتی می شود این موضوع در محدوده شهرها که شهرداریها در آن دخالت دارند بیشتر به چشم می خورد و معمولا تناقضاتی میان شهرداری ها و جهاد کشاورزی وجود دارد در این بین شهروندان مایل هستند با پرداخت جرایمی به شهرداری به ویلا سازی خود ادامه دهند و برای پرونده های تخلف خود حکم ابقا بگیرند.

وی خاطر نشان می کند: مدیریت کمیسیون های ماده صد شهرداری مرجع شبه قضایی رسمی رسیدگی به تخلفات ساختمانی است؛ این مدیریت نقشی پیشگیرانه در گسترش ناموزون و غیراصولی ساختمانها و احداث بناهای مازاد و مغایر با پروانه ساخت دارد اما در اراضی کشاورزی باید هماهنگی بیشتری با جهاد کشاورزی داشته باشد.

این عضو نظام مهندسی کشاورزی با اشاره به تغییر معنا دار پرونده های تخلف در اراضی کشاورزی می گوید: در حالی که در دهه ۷۰ بیش از ۶۰ درصد تخلفات در اراضی کشاورزی مربوط به فعالیتهای کشاورزی از جمله گاو داری و کشت غیر مجاز بود اما در حال حاضر ۹۰ درصد تخلفات مربوط به ویلا سازی شده است.

مونسی به کلاه برداری گسترده دلالان زمین  هم اشاره کرد و افزود: در حالی که بنگاه های مشاور املاک در روستاهایی مانند باغ معروف و سردرود و لیقوان  اراضی ملی را به نام زمینهای کشاورزی و مزروعی به مردم می فروشند که اصولا این زمین ها غیر قابل خرید و فروش هستند.

وی خاطر نشان می کند: شهروندان نباید فریب قیمتهای پائین زمینهای ویلایی را بخورند و حتما باید از امور اراضی استعلام لازم را داشته باشند.

وی تاکید می کند: برای ساختمان هایی که در اراضی کشاورزی واقع در حریم و خارج ازحریم شهر احداث می شوند،بر اساس ماده یک تبصره یک زراعی توسط  جهادکشاورزی حکم تخریب صادر می شود و علاوه بر حکم تخریب، برای سازندگان آنها سه برابر قیمت ساخت جریمه در نظر گرفته می شود.بنابراین مردم باید بیشتر مراقب خریدهای زمین و ساخت و ساز باشند.

حمایت از کشاورزی در برابر ویلا سازی

مدیر امور اراضی  آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در دو دوهه اخیر ویلا سازی و حصار کشی زمین های کشاورزی با شدت بیشتری دراستان صورت می گیرد بیان می کند: یکی از مشکلاتی که با آن دست به گریبان هستیم چن تکه شدن زمین های کشاورزی چند هکتاری به زمین های چند صدمتری است که موجب شده تقسیم آب و مدیریت زراعت به مشکل برخورده  ودر مقابل ویلا سازی و ساخت و ساز بی رویه شدت بگیرد.

داداش نصیری عنوان می کند: در دهه های گذشته تصویب قوانینی غیر کارشناسی موجب شد تا مدیریت یکپارچه زمین هم از بین برود و با فوت مالکان و موروثی شدن زمین ها مالکیتهای متعدد هم به وجود آید که همین امر موجب شده تا کشاورزی جایگاه خود را از دست بدهد و مردم به ویلا سازی روی آورند.

این مسئول استانی با اشاره به اجرایی شدن قانون جلوگیری از خرد شدن زمین های کشاورزی از سال ۸۵ بیان می کند:تدبیر مدیران استانی تعامل با شهروندان به جای برخوردهای قهری است  وامیدواریم بتوانیم با تعامل و آگاه سازی شهروندان به نتایج قابل قبولی برسیم.

افزایش  ارجاعات قضایی ویلا سازی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با بیان اینکه هر گونه ساخت و ساز ویلا و حفر چاه درون ویلاها غیر قانونی و غیر مجاز است بیان می کند: متخلفان به دستگاه قضایی معرفی می شوند و پس از دریافت حکم تخریب ویلاها تخریب میشوند چنانچه در سالهای گذشته صدها مورد تخریب در اطراف تبریز و شهرهای بزرگ به اجرا درآمده است.

اکبر فتحی ویلا سازی را منوط به دریافت مجوز از کمیسیون مربوطه دانست و خاطر نشان کرد: به تعامل خوبی با شهرداری ها و دهیاریها دراین زمینه رسیده ایم و هشدارهای لازم به متخلفان داده شده  و درموارد بسیاری حکم تخریب نیز داریم که در مرحله نخست سعی در مماشات با شهروندان و اصلاح تخلفات داریم.

وی یادآور میشود: محصور سازی و ساخت ویلا درون باغ قوانین خود را دارد که مردم می توانند با مراجعه به ادارات جهاد کشاورزی و امور اراضی از آن مطلع شوند و مرتکب تخلف نشوند.

این مسئول به روند رو به رشد پرونده های قضایی در مورد تخلف ویلا سازی هم اشاره کرده و ادامه می دهد: تنها در یک سال  برای حدود ۱۱۰۰ مورد طرح دعوی صورت گرفته بود که این روند افزایشی ادامه دارد ودر تعاملی که با دستگاه قضایی داریم در صدد برخورد جدی تر با متخلفان ساخت و ساز ویلا هستیم.