سومین اتاق فکر رسانه و ارس با حضور مدیران مسئول و دبیران خبر  رسانه های استان  در محل منطقه آزاد ارس برگزار شد.

محسن نریمان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در این نشست با تاکید بر ضرروت اتمام زیر ساختهای راه در این منطقه از خبرهای خوب در این زمینه در ماه های آتی خبر داد.

وی  تکمیل خطوط ریلی و راه‌اندازی فرودگاه را از ضرورت‌های توسعه‌ی ارس دانست و خاطرنشان کرد: به منظور تکمیل خطوط ریلی گفت ‌و‌گوی‌هایی بین دو کشور ایران و آذربایجان انجام شده ضمن اینکه احداث فرودگاه و تکمیل راه های دسترسی به جلفا را به عنوان یک اولویت و تامین زیر ساختهای منطقه مد نظر داریم.

وی با اشاره به تلاش سازمان منطقه آزاد ارس برای توسعه ریلی منطقه، خاطرنشان کرد: افزایش سرعت مسیر تبریز – جلفا نیز یکی از مواردی است که به صورت جدی پیگیری می شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس افزود: تاسیس شرکت ارس ریل و راه اندازی قطار گردشگری نیز می تواند به کمک راه آهن جمهوری اسلامی ایران، باعث تحول در حوزه حمل و نقل ریلی کشور شود.

نریمان در خصوص اشتغال‌زایی انجام شده در ارس، بیان کرد: بر اساس آمار، واحد‌های صنعتی مستقر در منطقه اشتغال‌زایی حدود ۱۳ هزار نفری داشته که  با در نظر گرفتن اشتغال‌زایی غیرمستقیم، این آمار بسیار بالاتر می‌رود.

به گفته‌ی وی، ۶۴ شرکت خارجی و ۴۱۴ شرکت داخلی در منطقه آزاد ارس فعالیت می‌کنند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در خصوص طرح انتقال آب ارس به تبریز، گفت: این طرح مدت‌هاست مطرح شده، اما تنها انتقال آب شرب به هادی‌شهر و انتقال آب خام به مرند پیگیری می‌شود.

وی در خصوص احتمال دزدی آب از ارس توسط کشورهای منطقه، گفت: هر کدام از کشورها تنها بر اساس حقابه خود از آب رودخانه ارس آب برداشت می‌کنند و نظارت لازم برای این کار وجود دارد، تاکنون هم دزدی آب در محدوده منطقه آزاد ارس گزارش نشده است.

نریمان همچنین از افتتاح پروژه‌هایی به ارزش ۹۰ میلیارد تومان و کلنگ‌زنی پروژه‌هایی به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان در هفته‌ی دولت خبر داد.

وی از توسعه گلخانه ای این منطقه هم خبر داد و  افزود: ۸۰ هکتار پروژه‌ی گلخانه با اشتغال‌زایی ۴۵۰ نفری کلنگ‌زنی می‌شود.

وی منطقه آزاد ارس را دارای توانایی حل مشکلات شمالغرب کشور دانست و بیان کرد: باتوجه به تعاملات با کشورهای نخجوان، گرجستان، ترکیه  و عراق معتقدم مناطق آزاد ارس و ماکو می‌توانند  حداقل مشکلات استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل را در فضای تحریم رفع کنند.

وی از صدور مجوز تردد خودروهای ارس پلاک در سطح کشور به مدت یک ماه در سال خبر داد و افزود: بر اساس پیگیری‌های انجام شده، خودروهای ارس پلاک می‌توانند با اخذ مرخصی به مدت یک ماه در سطح کشور تردد کنند، همچنین صدور مجوز تردد این خودروها در سطح استان هم پیگیری می‌شود که البته به همکاری دستگاه‌ها به ویژه استانداری در این زمینه نیاز داریم.

نریمان گفت: اشتغال‌زایی روان و آسان، کاهش تعرفه مالیات و سهولت واردات و صادرات مهمترین اهداف ایجاد مناطق آزاد بوده و واردات تمامی کالاها به جز کالاهای ممنوعه همچون مشروبات الکلی و مواد مخدر به این مناطق، آزاد است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس با بیان اینکه نوسانات ارزی بازار کالا را برهم زده است، اظهار کرد: با اقداماتی نظیر اختصاص فضا برای فروش برندهای معتبر ایرانی به دنبال پویا نگه داشتن بازار ارس هستیم.

وی از افزایش صادرات منطقه آزاد ارس در چهار ماه نخست سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: منطقه آزاد ارس از معدود مناطق آزاد کشور بوده که میزان صادرات  آن افزایش یافته و به منظور حفظ این رود باید تلاش شود.