مدیرعامل موسسه فرهنگی ورزشی و توانبخشی  ایثار آذربایجان شرقی : در یک سال اخیر بیش از ۳۶۰ هزار نفرساعت از خانواده شاهد استان از خدمات فرهنگی و ورزشی  و توانبخشی موسسه ایثار استان بهره مند شدند.

سعید دانشگری در ابتدای اولین نشست خبری خود با اشاره به تعداد ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید استان و هدف بنیاد از تاسیس موسسه ایثار به تشریح  عملکرد و همچنین برنامه های آتی شعبه موسسه در استان آذربایجانشرقی پرداخت و افزود : تعداد کل شهدای استان ۹ هزار و ۸۰۷  نفر بوده و این آمار در مورد جانبازان به ۲۳ هزار نفر می رسد و همچنین ۹۰۲ آزاده ، ۳۵ هزار نفر ایثارگر و  ۱۷۰ هزار خانواده تحت پوشش بنیاد شهید استان می باشند که ارائه خدمات شایسته به این عزیزان کاری  است بس سترگ . از اینرو موسسه ایثار در سال ۸۸ با هدف ارائه خدمات متناسب با نیازهای جامعه هدف در دو بخش فرهنگی ورزشی تاسیس شد که در سال ۹… با مدنظر قرارگرفتن همین نیازهای بروز و مقتضیات سنی جامعه هدف و آسیب های جسمی ناشی از دوران جنگ ، نیاز به فعالیت موسسه در زمینه توانبخشی احساس و این ماموریت نیز به صف فعالیت های موسسه اضافه شد .

بخش اول سخنان دانشگری را تشریح خدمات ورزشی به ایثارگران تشکیل می داد . ایشان با اشاره به امکانات موسسه از جمله سالن ورزشی چند منظوره ، استخر و سونای صدرا ، باشگاه های بدنسازی در تبریز و مراغه افزود : نزدیک به ۲۰ تایم اختصاصی فوتسال ، والیبال ، بسکتبال با ویلچر و گلبال در هفته ، جهت بهره مندی ایثارگران در سالن ورزشی موسسه که بی شک زیباترین و مجهزترین سالن استان می باشد ، در نظر گرفته شده است که این امر از طرفی شادابی ، نشاط و سرزندگی را به ایثارگران هدیه می کند و از طرفی دیگر هزینه های درمانی این عزیزان را کاهش می دهد . اختصاص تایم های رایگان استخر برای جانبازان ، مادران ، همسران و فرزندان شهدا و همچنین همسران و فرزندان جانبازان در استخر صدرا از دیگر خدماتی است که موسسه ایثار مفتخر به ارائه آن به ایثارگران عزیز و خانواده های آنان می باشد . همچنین ایشان میزبانی شایسته از رویدادهای ورزشی بزرگ کشوری ، آسیایی و جهانی را از دیگر فعالیت های موسسه برشمرد و خاطرنشان کرد : موسسه ایثار با میزبانی شایسته مسابقات تیم شهرداری تبریز از سری مسابقات بسکتبال لیگ برتر کشور ، میزبانی از مسابقات اسنکر قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۸ و همچنین اولین دوره مسابقات لیگ جهانی والیبال نشسته در سالن چند منظوره ۲۵۰۰ نفری صدرا توانایی و شایستگی موسسه ایثار را در میزبانی از مسابقات بزرگ یادآور شد .

بخش دیگر سخنان دانشگری اختصاص داشت به ارائه گزارش عملکرد موسسه در زمینه ها فرهنگی . جایی که در آن مدیر موسسه ایثار آذربایجانشرقی با اشاره به فعالیت کانون های شاهد تبریز و مراغه افزود : کانون شاهد تبریز فعالیت های ارزنده ای در زمینه آموزش های فنی و مهارتی ، قرآنی ، زبان انگلیسی ، هنری و آشپزی با تخفیفات مناسب برای ایثارگران داشته است و با رایزنی ها وپیگیری های مکرر در آینده ای نزدیک با اخذ مجوزهای لازم از سازمان فنی و حرفه ای ارائه این خدمات هرچه بیشتر و بهتر به ایثارگران عزیز استمرار خواهد یافت . کارگاه های آموزش تعمیرات موبایل و پکیج از کارگاه های آموزشی جدیدی می باشد که با قدرت در کانون شاهد تبریز شروع به فعالیت نموده است تا بتواند گامی به جلو در ارتقاء مهارت های ایثارگران عزیز و اشتغال آینده ایشان بردارد . تعداد … نفر حافظ … جزء ، … نفر حافظ … جزء و …. نفر حافظ کل قرآن کریم نیز ثمره تلاش های صورت گرفته کانون شاهد در زمینه فعالیت های قرآنی و سند دیگری بر افتخارات موسسه ایثار می باشد . دانشگری با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور و همچنین مشکل ازدواج جوانان گفت : در راستای تسهیل امر ازدواج فرزندان ایثارگران نیز موسسه پا به رکاب بوده و تخفیفات مشخصی را در تالارهای عروسی موسسه به این عزیزان اختصاص داده است که میزان آن از نیمه دوم سال ۹۷ به میزان ۶۰ درصد افزایش خواهد یافت .

در ادامه دانشگری اشاره ای نیز به فعالیت های توانبخشی موسسه ایثار داشت . ایشان با بیان ضرورت های پرداختن به بحث توانبخشی بخصوص برای ایثارگران که حال در سنین بالای میانسالی و پیری قراردارند ادامه داد : موسسه ایثار اذربایجانشرقی ۸ سال است که در زمینه فیزیوتراپی و هیدروتراپی مشغول ارائه خدمات می باشد و سعی شده است این خدمات مستمراً با بروز رسانی دستگاه ها در بهترین شکل به ایثارگران عزیز ارائه شود . در راستای کمی و کیفی سازی این خدمات و همچنین گسترش عادلانه این خدمات در سال ۹۵ علاوه بر مرکز توانبخشی مجتمع صدرا یک مرکز دیگر نیز شهرستان مرند تجهیز و راه اندازی شد و انشالله در آیندهای نه چندان دور راه اندازی مراکز دیگر در شهرستان های استان در دستور کار قراردارد . دانشگری افزود : از دیگر برنامه های مهم موسسه در زمینه توانبخشی تجهیز و گسترش مرکز فیزوتراپی صدرا می باشد که تا کنون … درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در صورت تکمیل و بهره برداری بزرگترین و پیشرفته ترین مرکز فیزیوتراپی و آبدرمانی کشور خواهد بود . دانشگری در پاسخ به سوال خبرنگاری که زمان پایان این پروژه را جویا شده بود ، گفت : این پروژه به حول و قوه الهی تا پایان سال ۹۷ به مرحله بهره برداری رسیده و کلیه همشهریان و بخصوص ایثارگران عزیز از ثمرات آن بهره مند خواهند شد .

دانشگری در راستای ارائه آمار فعالیت های موسسه بیان داشت : در طول سال ۹۶ بیش از ۳۶۰ هزار نفر ساعت خدمات فرهنگی ورزشی به ایثارگران عزیز و خانواده های ایشان ارائه شده است . همچنین برگزاری اردوی ۳۵۰۰ نفری خانواده های ایثارگران در اردوگاه قوریگل از دیگر فعالیت هایی بود که موسسه در سال ۹۶ موفق به برگزاری آن با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان شد .

مجموعه فیزیوتراپی مرند در فضایی به وسعت ۳۰۰ متر مربع فعال است و مرکز توانبخشی این شهرستان به شهرهای دیگر از جمله هادی شهر و جلفا هم خدمات ارائه می دهد .همچنین کانون‌های فرهنگی هنری و آموزشی شاهد در مراغه، مرند و اهرهم فعال هستند.در مراغه باشگاه ورزشی وجود دارد و در میانه و اهر هم خدمات ورزشی در حال احداث و تکمیل شدن هستند.

مدیر موسسه ایثار استان در بخش پایانی سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص برنامه های آتی موسسه گفت :

با توجه به تفاهم نامه منعقده فی مابین وزیر محترم بهداشت و ریاست عالی بنیاد شهید و امور ایثارگران که در آن موسسه ایثار ماموریت یافته تا خلاء های موجود در بخش توانبخشی کشور را مرتفع سازد ، افزود : راه اندازی اولین بیمارستان توانبخشی کشور در تبریز در دستور کار قرار دارد و ساختمان آن تحویل موسسه شده است و انشالله با اخذ مجوزهای لازم خبرهای خوبی در راه است . ایشان همچنین بهره برداری از مجهزترین مرکز فیزیوتراپی هیدروتراپی کشور در مجتمع صدرا را نیز از برنامه های موسسه در سال ۹۷ برشمرد . دانشگری ادامه داد : از دیگر برنامه های موسسه که همواره دغدغه شخصی بنده هم بوده است گسترش عادلانه خدمات در استان می باشد از اینرو تلاش خواهیم کرد از ظرفیت های معطل شهرستان های استان استفاده مراکز جدیدی را راه اندازی کنیم که راه اندازی مرکز درمانی در شهرستان میانه اولین پروژه در دست اقدام می باشد . ایشان در برگزاری اردوی بزرگ خانواده های ایثارگران با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران را از دیگر برنامه های آتی موسسه خواند و در انتها بیان داشت : امیدوارم شاهد روزی باشیم تا بتوانیم همه در کنار هم خدمات مناسبی را در شأن ایثارگران عزیز به آنها ارائه دهیم .