خرید ملک و خانه در آنسوی مرزها و در کشورهایی که با مردم آذربایجان اشتراکات فرهنگی و زبانی دارند، در ماه‌های اخیر رو به فزونی نهاده است

به گزارش صنعتیمیز ، خرید ملک و خانه در آنسوی مرزها و در کشورهایی که با مردم آذربایجان اشتراکات فرهنگی و زبانی دارند، در ماه‌های اخیر رو به فزونی نهاده است. هرچند با بروز ناامنی‌هایی در ترکیه این تب کاهش یافته، اما دامنه خرید ملک در کشورهای همسایه از مردم عادی نیز فراتر رفته و برخی دانشگاه‌ها و شرکت‌های استانی نیز اقدام به خرید املاکی در کشورهای همسایه کرده‌اند.

راهنمایی ثبت اسناد استان برای خریداران ملک
مدیر کل ثبت اسناد و املاک آذربایجان‌شرقی می‌گوید: خرید املاک اگر در داخل کشور و استان انجام شود، در حیطه قوانین داخلی است و ثبت اسناد بر طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران انجام می‌شود، اما در خارج از کشور ثبت اسناد بر طبق قوانین همان کشور است. در برخی موارد تفاوت‌هایی اساسی در حوزه قوانین با ایران وجود دارد که خریداران باید به آن توجه داشته باشند.
«کاظم به‌پایی» ادامه می‌دهد: فرآیند ثبت سند و نیز ارائه اسناد مالکیت در کشورهای همجوار با ایران تفاوت‌هایی دارد. بهترین راه خرید ملک در خارج از کشور مراجعه به نهادهای قانونی است و نباید فقط به تبلیغات رسانه‌ای فروشندگان توجه کرد.
وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر علاوه بر خریداران عادی که ملک یا املاکی در خارج از کشور می‌خرند، برخی دانشگاه‌ها و مراکز عمومی‌ استان نیز املاکی را در خارج از کشور می‌خرند. اداره‌کل ثبت اسناد و املاک استان نیز در این زمینه مشاوره و راهنمایی‌هایی ارائه می‌دهد.
به‌پایی یادآور می‌شود: مدیریت ارشد ثبت اسناد و املاک استان نیز در کنار کارشناسان خود و در روزهای سه‌شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ مشاوره‌هایی را به صورت رایگان به متقاضیان خرید املاک در خارج از کشور ارائه می‌دهد.وی بر ضرورت عدم پرداخت مستقیم وجه تاکید کرده و می‌گوید: پرداخت پول به شرکت‌های معتبر خرید و فروش املاک روند مشخصی دارد.
باید در این زمینه هوشمندانه عمل و با کارشناسان مربوطه مشورت کرد.

خرید املاک با ۳ شرط در ترکیه و آذربایجان
کارشناس حقوقی املاک در تبریز می‌گوید: برای خرید خانه در کشورهای همجوار باید ۳ شرط را در نظر گرفت. پیش از پرداخت پول باید از ساخت قانونی خانه، نداشتن بدهی به مراکز دولتی و نیز اسناد معتبر آن اطمینان حاصل کرد.«رحمت منصوری» ادامه می‌دهد: خریداران در استان متاسفانه ترجیح می‌دهند به علت قرابت زبانی خود وارد معامله شوند و بدون مشورت‌های لازم اقدام به خرید خانه در آن‌سوی مرزها کنند. درحالی‌که استخدام وکیل و کارشناسان حقوقی رسمی اگر چه هزینه‌هایی دارد، اما خرید آنها را مطمئن و بی‌خطر می‌کند.
وی می‌گوید: هرچند که قرابت زبانی زیادی بین مردم کشورهای آذربایجان و ترکیه و استان‌های شمال‌غرب کشور وجود دارد، اما اسناد آنان براساس زبان رسمی و قوانین داخلی تنظیم می‌شود. حضور مترجمانی امین در کنار خریداران، موضوعی ضروری است و باید به موضوع ساخت قانونی ملک و بدهی‌های آنان نیز توجه کرد.
وی بیان می‌کند: قیمت املاک در ترکیه و جمهوری آذربایجان نوسان زیادی ندارد و نباید به عنوان یک کالای سرمایه‌ای به آن نگاه کرد.

تخفیف‌های گمراه‌کننده
یکی از دانشجویان تبریزی مقیم استانبول می‌گوید: تخفیف‌های زیادی برای آذری‌ها در ترکیه  و جمهوری آذربایجان وجود دارد که از تخفیف‌های تحصیلی تا تخفیف در اجاره بهای املاک و خرید مسکن را شامل می‌شود و این موضوع برای مردم شمال‌غرب کشور کمی وسوسه کننده است.
«عادله جعفرپناه» ادامه می‌دهد: این تخفیف‌ها در حالی ارائه می‌‌شود که اهداف فرهنگی مانند وابسته کردن بیشتر به فرهنگ و سنن این کشورها نیز وجود دارد. باید هوشمندانه در برابر این تخفیف‌ها و تسهیلات رفتار کرد.
وی یادآور می‌شود هزینه‌های اقامتی در ترکیه بالاست و خرید ملک، اگر به صورت قانونی و درست انجام شود، می‌تواند برای اقامت چند ساله یک دانشجو مفید باشد، اما در این میان قوانین قابل تغییر اقامتی را نیز باید در نظر گرفت.

احمد مرادپور