۱۵ هزار قبر خالی در مرکز شهر تبریز قرار دارد اما مسئولان شهری تبریز این قبرستان را فراموش کرده اند.

به گزارش صنعتیمییز ، در گذشته قبرستان‌های زیادی در تبریز وجود داشت،تاجایی‌که در هر یک از محله‌های مرکزی این شهر یک قبرستان بوده که به نام آن محله مشهور بوده است. این قبرستان‌ها گاه با همدیگر کمتر از ۱۰۰ متر فاصله داشتند. با گسترش شهر و حذف قبرستان‌های محله‌ها، قبرستان‌هایی در اطراف تبریز از جمله مارالان و امامیه به عنوان محل دفن مشخص شدند.
قبرستان امامیه از قدیمی ترین قبرستان‌های تبریز است که در جنوب این شهر واقع شده است. از نظر تاریخی، آنچه در این گورستان بیشتر به چشم می‌خورد، بارگاه و گنبد بلندی از یک مقبره خانوادگی است. آرامگاه عده ای از شهدای مشروطه هم در این قبرستان قرار دارد.
مدتی است که این قبرستان در وضعیت خوبی قرار ندارد و به دلیل حفاظت نشدن به زمین متروکه‌ای تبدیل شده است. بعضی از سنگ قبرهای قدیمی آنجا در خطر نابودی قرار دارند و حتی فردی مسئولیت رسمی در این محل ندارد. فقط فردی به اسم « مهدی علیپور» در این قبرستان حضور دارد که اظهار می‌کند از سوی کمیسیون فرهنگی شورای شهر به عنوان مسئول افتخاری این قبرستان انتخاب شده است. با او درباره این قبرستان گفتگو کردیم.  مسئول افتخاری قبرستان امامیه تبریز می‌گوید: با وجود این‌که در قبرستان امامیه ۱۶۰ شهید به خاک سپرده شده اند و در آن نزدیک به ۱۵هزار قبر خالی وجود دارد، ولی مسئولان به آن رسیدگی نمی‌کنند.پیش‌فروش قبور
علیپور با اشاره به این‌که در قبرستان امامیه حدود ۵ هزار قبر پیش‌فروش شده، می‌افزاید: در این قبرستان مجوز کفن و دفن نمی‌دهند و این قبرستان بیشتر به متروکه‌ای‌ شبیه است تا قبرستان.
وی اظهار می‌کند: وجود گرد و خاک و علف‌های هرزحضور در این قبرستان را برای مردم منطقه مشکل ساز کرده است.
وی با بیان این‌که علاوه بر این قبرستان، آرامستان‌های دیگری مانند آرامستان مارالان، آرامستان خطیب، آرامستان شنب‌غازان هم در داخل شهر وجود دارند، تاکید می‌کند: در این قبرستان‌ها هنوز کفن و دفن انجام می‌شود و وضعیت این قبرستان نسبت به آرامستان‌های داخل شهر بسیار اسفناک است.علیپور تاکید می‌کند: به این قبرستان نه تنها بودجه‌ای تخصیص نمی‌یابد، بلکه حتی هیات امنایی ندارد که پیگیر مشکلات و مسائل موجود در آن باشند.
مدیرعامل سازمان آرامستان‌های تبریز درباره مشکلات افرادی که در این قبرستان اقدام به خرید قبور کرده‌اند گفت: زمین قبرستان امامیه وقفی است؛ حدود ۱۰ سال است که قبرستان امامیه متروکه اعلام شده است.
«فرخ جلالی» افزود: قبرهایی که در این مدت پیش‌فروش شده، نه از سوی سازمان آرامستان‌ها بلکه از سوی دلالان انجام شده است. با شکایت مردم در سال‌های اخیر تعدادی از دلالان نیز دستگیر و روانه زندان شده‌اند. دفن در قبرستان امامیه در حال حاضر مشکل شرعی دارد