مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی گفت: مودیان مالیاتی بخش مشاغل تا پایان خردادماه سال‌جاری مهلت دارند تا نسبت به تنظیم و ارسال الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی عملکرد ۱۳۹۶ اقدام کنند.

به گزارش پایگاه خبری،تحلیلی صنعـتیـمیـز، غلامرضا شریفی، با تاکید بر اینکه برخورداری از هر نوع تسهیلات و معافیت‌های مالیاتی منوط به ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی است اظهار داشت: فعالان اقتصادی به منظور بهره‌مندی از مشوق‌های قانونی نرخ صفر و یا هرگونه تسهیلات دیگر، باید اظهارنامه مالیاتی خود را در مهلت مقرر قانونی ارائه کنند.

وی افزود: معافیت مالیاتی برای کلیه فعالیت‌های اقتصادی یکسان محاسبه می‌شود و کسانی که اظهارنامه ارائه ندهند، نمی‌توانند از این معافیت استفاده کنند.

شریفی با بیان اینکه تا پیش از این اصلاحیه، ۳۱ تیرماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل بود،گفت: بر اساس قانون جدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل از ۳۱ تیرماه به ۳۱ خردادماه تغییر یافته است.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی تغییر مهلت ارائه الکترونیکی اظهارنامه مالیاتی صاحبان مشاغل از تیر به خردادماه را در جهت خدمت‌‌رسانی هر چه بهتر به مودیان، تسهیل و تسریع در ارائه اظهارنامه مالیاتی عنوان کرد و خاطرنشان کرد: در سنوات گذشته، کلیه مودیان مالیاتی اعم از اشخاص حقیقی، مالکان واحدهای اجاری و اکثر اشخاص حقوقی تا پایان تیرماه فرصت داشتند، اظهارنامه مربوط به درآمدهای عملکرد سال قبل خود را به ادارات امور مالیاتی ارائه کنند که این امر، باعث تراکم بالا و ازدحام بیش از حد در روزهای پایانی تیرماه می‌شد و مودیان با مشکلات عدیده‌ای روبرو می‌شدند.

شریفی تصریح کرد: نسخه اینترنتی نرم‌افزار اظهارنامه‌های مالیاتی در پایگاه اینترنتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی WWW.TAX.GOV.IR  در دسترس فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل قرار دارد و همکاران این اداره‌کل نیز از ساعت ۷:۳۰ صبح تا ۱۹:۰۰ عصر به طور یکسره آماده راهنمایی مودیان مالیاتی هستند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه ارائه اظهارنامه الکترونیکی موجب صرفه‌جویی در وقت و هزینه مودیان و سازمان امور مالیاتی می‌شود، بیان داشت: مودیانی که اظهارنامه‌های خود را به صورت الکترونیکی به ادارات امور مالیاتی ارسال می‌کنند، اگر در گروه سوم تقسیم‌بندی مودیان باشند، می‌توانند با انتخاب گزینه مربوطه در سامانه، از مزایای تبصره ماده ۱۰۰  قانون مالیات‌های مستقیم استفاده کرده و مالیات خود را با پنج درصد افزایش نسبت به مالیات قطعی سال عملکرد ۹۵ به صورت مقطوع برای عملکرد سال ۱۳۹۶ پرداخت کنند.

منبع: فارس