صنعت خبرلری: استاندار آذربایجان شرقی از طراحی و ساخت شهرک صنایع دستی و گردشگری به مساحت ۵ هکتار در مجاورت شهر تبریز خبر داد و گفت: تاکنون ۱۵ میلیارد تومان برای ایجاد زیرساخت های این شهرک هزینه شده است.

محمدرضا پورمحمدی در مراسم اعطای گواهی نامه شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی که با حضور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار شد، اظهار داشت: ثبت شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی به رونق و توسعه بخش گردشگری کمک می کند.
وی خاطرنشان کرد: صنایع دستی و رشته های بومی در استان ها از افتخارات کشور بوده و نشان دهنده آداب، رسوم و فرهنگ است که در اشتغال زایی نیز تأثیر بسزایی دارد.
پورمحمدی تصریح کرد: در استان آذربایجان شرقی بیش از ۱۳ هزار هنرمند دارای پروانه در ۸۵ رشته صنایع دستی فعالیت می کنند و ۱۳ نشان بین المللی مرغوبیت صنایع دستی توسط هنرمندان استان کسب کرده ایم که از این تعداد شش نشان در رشته ورنی بافی است.
استاندار آذربایجان شرقی اظهار داشت: ۱۸۳ نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی نیز توسط هنرمندان استان اخذ شده که ۴۶ نشان در رشته ورنی بافی و ۹ نشان در رشته چاپ باتیک است.
پورمحمدی با اشاره به ثبت شهر اهر به عنوان شهر ملی ورنی بافی، بیان کرد: ورنی بافی یکی از رشته های مهم استان بعد از قالی بافی است که در سال ۸۸ به عنوان میراث معنوی ثبت ملی شد.
وی افزود: این رشته عمدتا در شهرها و روستاهای منطقه ارسباران وجود دارد و در استان آذربایجان شرقی، ۱۰ درصد از جمعیت ۴۴ هزار نفری عشایر کوچ رو با این هنر آشنا هستند.

منبع:فارس